Den stora kristna bloggkatalogen på nätet

Information om Jesus kommer Snart

Bloggen lades upp den 26 juli 2012 av Mikael Walfridsson.

Jesus kommer Snart - http://jesus-kommer-snart.blogspot.dk

Besöka direkt? Ja, ta mig till Jesus kommer Snart nu! Där kan du läsa mer och kontakta bloggaren vid behov!

Beskrivning

Jag är av den överbevisning att vi lever i den yttersta tiden innan Jesus kommer tillbaka. Syftet med den här hemsidan är att visa och peka på de tecken som visar på Jesu snara återkomst och uppryckelsen av hans brud innan vedermödan och Antikrist framträdande.

Inriktning: Sista tiden
Tracker visningar: 0
Klick ut: 102
Klick in: 6

Känner du någon som vill ta körkort?

Körkortsfrågor

Senaste inläggen från bloggen

Upprop till förbön för Sverige - Väckelse eller krig

Postad lördagen den 17 februari 2024 22:15
  2 Krön 33:1 - Manasse var tolv år när han blev kung, och han regerade femtiofem år i Jerusalem. 2 Han gjorde det som var ont i Herrens ögon, efter den avskyvärda seden hos de folk som Herren hade fördrivit för Israels barn. Manasse var en kung i Israel som föddes år 709 f.Kr. Vittnesbördet om Manasse var att han var en kung [...]


Månaden Elul - Kungen kommer ut på fältet för att möta sin brud

Postad lördagen den 2 september 2023 22:23
  Vi befinner oss just nu i den judiska månaden Elul, som är den tolfte och sista månaden innan basunhögtiden och Rosh Hahanah, som är judarnas nyår. Israel går då in i år 5784.  Ordet Elul på hebreiska betyder ”skörd” och beskriver det som månaden är, nämligen en skördemånad. Det som är särskilt för den månaden enligt [...]


Jesus är Aleph och Tav - Alfa och Omega - som snart kommer tillbaka!

Postad lördagen den 26 augusti 2023 22:19
  Upp 1:8 - "Jag är A och O," säger Herren Gud, "han som är och som var och som kommer, den Allsmäktige." Upp 12:13 - "Jag är A och O, den förste och den siste, begynnelsen och änden." I Uppenbarelseboken kallar både Fadern och Sonen sig för Alfa och Omega. Alfa och Omega är den första och sista bokstaven i det grekiska alfabetet, vi [...]


Församlingen - den sjätte människan och den sjätte hushållningen

Postad fredagen den 14 juli 2023 15:47
  Jag upplever att det kommer otroligt många och bekräftande vittnesbörd från syskon runt om i världen. Vittnesbörd som bekräftar den tid vi lever i. Många drömmer om att dom är gravida och snart kommer att föda. En del hör trumpetljud så kraftiga, att dom tror att det händer precis utanför deras hem. Många vittnar om att det h [...]


Jakobs 7 barn med Lea – Messias och 1000-års riket

Postad lördagen den 24 juni 2023 06:48
  Jakob fick i allt 7 barn med Lea. Medans Rakel, som var Jakobs andra hustru, representerar församlingen, men representerar Lea Israel och det judiska folket. Så genom Jakobs barn med Lea, kan vi olika sidor av den utlovade Messias, Jesu första komma till Israel och sedan 1000-års riket. Ruben 1 Mos 29:32 - Lea blev havande och födde en s [...]


Herrens 7 hemligheter i vår tid

Postad fredagen den 23 juni 2023 07:39
1 Kor 4:1 - Alltså ska man se oss som Kristi tjänare och förvaltare av Guds hemligheter.  När det helige Ande blev utgjutet på pingstdagen och församlingen föddes, så blev hemligheter uppenbarande för Guds församling. Hemligheter som mer eller mindre var dolda i GT, men som nu, i församlingens eller nådens tidsålder, gör sig gäll [...]


Pekar fikonträdets profetia på år 2023?

Postad lördagen den 7 januari 2023 23:17
Matt 24:32-34 - Lär av en jämförelse med fikonträdet. Redan när kvisten blir mjuk och bladen spricker ut vet ni att sommaren är nära. 33 På samma sätt vet ni, när ni ser allt detta, att han är nära och står för dörren. 34 Jag säger er sanningen: Det här släktet ska inte förgå förrän allt detta sker.  Det här är kan [...]


En välsignad sommar I Herren – Jesus kommer!

Postad lördagen den 25 juni 2022 07:55
  ”Det vi upplever just nu är bara en glimt och ett varsel av det kommande mörkret. Vi ser en föraning av det i horisonten, och jag vill gärna dela något av det som vi kan se är på väg” När forskarna i början av året satte ”domedagsklockan” till 100 sekunder i midnatt, så tror jag faktiskt att det var en underdrift. På bara [...]


Pekar 2022 på uppryckandets år?

Postad söndagen den 16 januari 2022 07:37
”Det här är kanske ett av de viktigare inläggen jag någonsin har skrivit. För om det här stämmer, så kommer uppryckandet att ske någon gång från och med nu och fram till hösten 2022. Hösten 2022 kommer vedermödan att inledes, och 7 år senare kommer Herren tillbaka och sätter sina fötter på Oljeberget. Hösten 2029 blir ocks [...]


Tiohornsförbundet i ändens tid

Postad söndagen den 7 november 2021 07:59
Jag har tidigare skrivit om Antikrist och vilddjurets rike. I det här inlägget ser vi närmare på det tiohornsförbund som det profetiska ordet vittnar om ska komma. 7 världsriken Upp 13:1 - Och jag såg ett vilddjur komma upp ur havet. Det hade tio horn och sju huvuden och tio kronor på sina horn, och hädiska namn på sina huvuden. Vil [...]


Antikrist – Ryttaren på den vita hästen

Postad måndagen den 20 september 2021 13:02
”Antikrist, eller ryttaren kommer ridandes på en vit häst, och drar ut som en segervinnare. Han har en båge i sin hand, som pekar på det kommande förbundet som Dan 9 talar om, då Israel är bågen” Ryttaren på den vita hästen Min överbevisning är att vi befinner oss i den tid där Herren mycket snart kommer att kalla sitt folk he [...]


Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden

Postad tisdagen den 2 februari 2021 10:51
Jag har länge haft en önska om att skriva ett längre inlägg gentemot tusenårsriket, eller det messianska riket som det också kallas. Det är många frågor som reser sig om denna särskilda tidsperiod här på jorden. Vad är egentligen tusenårsriket, och vad är syftet med det? På vilket sätt är denna tidsålder knutet till förs [...]


Israels profetiska resa

Postad tisdagen den 5 februari 2019 10:11
Vi lever i de sista dagarna, veckorna, månaderna och åren, på själva avslutningen av denna tidsålder. Om vi inte våra hjärtan är helt överbevisade om den tid vi lever i, så kan vi tro dessa starka och tydliga tidstecken som vi ser och upplever med våra egna ögon Israel – Guds målstock Landet Israel, Jerusalem, det tredje templet [...]


Israels 70 profetiska år

Postad torsdagen den 26 april 2018 09:38
Hes 37: 4-6 - Då sade han till mig: "Profetera över dessa ben och säg till dem: Ni förtorkade ben, hör HERRENS ord: Så säger Herren, HERREN till dessa ben: Se, jag skall låta ande komma in i er, så att ni får liv. Jag skall fästa senor vid er och låta kött växa ut på er och övertäcka er med hud och ge er ande, så att ni får li [...]


Jesu återkomst före vedermödan – Del 5 – Pretrib i GT

Postad onsdagen den 15 februari 2017 10:59
Det här är femte delen i serien ”Jesu återkomst före vedermödan”, som är ett försvar för ett uppryckande av Guds brud och församling, innan dess att den sista årsveckan och vedermödans tid får sin början. Även om uppryckandet är något av det som hör till NT och församlingens hemligheter, så kan vi ändå se en röd trå [...]
För bloggaren...

Du som har denna blogg kan enkelt vara med i topplistan för kristna bloggar som finns här på KristnaBloggar.com. Du behöver lägga in en liten tracker knapp på din blogg. Din placering räknas utifrån hur populär din blogg är samt hur många klick till och från katalogen din blogg får. Varje vecka startas topplistan om så alla får en chans att va med i toppen. Infoga någon av knapparna nedan på din blogg så dina besökare ser knappen.

Format: 80x15 pixlar

Exempel:


Format: 88x31 pixlar

Exempel:


Format: 88x31x2 pixlar

Exempel:


Format: 88x31x3 pixlar

Exempel:


Format: 120x60 pixlar

Exempel:


Format: 120x60x2 pixlar

Exempel:


Format: 125x125 pixlar

Exempel:


Format: 160x90 pixlar

Exempel:


Format: 180x60 pixlar

Exempel:


OBS: Du måste använda HTML koden ovan, länka inte till exempel bilden eller till kristnabloggar.com endast, då räknas inte trafiken.