Den stora kristna bloggkatalogen på nätet
KÖRKORTSANNONS
körkort
KÖRKORTSANNONS
Hetaste för dig som behöver hjälp inför körkortsprovet... Träna online nu!Hetaste för dig som behöver hjälp inför körkortsprovet... Träna online nu!

Antisemitism i vår tid (del 2 )


Ett inlägg från bloggen: ISRAELNYHETER


Publicerad den 5 februari 2025 13:01. Läs inlägget på bloggen här.

 Vi har nyligen firat Förintelsens minnesdag. De allra flesta människor inser att judeförföljelsen under nazitiden var ren ondska, grymt och förkastligt. Med facit i hand är det inte svårt att komma till den slutsatsen.
Betydligt svårare verkar det vara att att ta avstånd från dagens judehat och antisemitism. Speciellt den antisemitism som riktar sig mot den judiska staten Israel accepteras allmänt bland politiker och nyhetsmedia.
Detta är fortsättningen på ett tidigare inlägg som främst behandlade antisemitism inom FN.
IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) har antagit en definition på vad som betraktas som antisemitism. Bakom definitionen står 30 europeiska stater, USA, Kanada, Australien, Argentina och Israel. (Se tidigare inlägg)
2) Finland
Hur har Finlands ledning agerat i förhållande till antisemitismen inom FN och till antisemitism över lag?
Bilderna visar Finlands röstningsförfarande i FN:s generalförsamling, jämfört med Kanada och Iran. Det är skrämmande att se att Finland inte har något gemensamt med den västerländska demokratiska staten Kanada. Däremot har vi väldigt långt samma röstningsbeteende som Iran. En stat som öppet säger att man strävar efter att förinta den judiska staten Israel och som förnekar Förintelsen. Iran är en av världens absolut största sponsorer av terrorism. De stöder bland annat Hamas, Hizbollah och houthierna i Jemen med vapen och utbildning. Målet för alla dessa är att utplåna Israel.
Utgående från röstningsbeteendet kan man säga att Finland inte gjort något för att motverka antisemitismen inom FN där den judiska staten behandlas på ett helt annorlunda sätt än andra stater. Tvärtom har Finland varit med och understött de antisemitiska strömningarna i FN.


Bild UN Watch Database

Bild UN Watch Database
Senaste höst fick vi ett exempel på var Finland står. Finland röstade för en resolution i FN:s generalförsamling som säger:
- att Judéen, Samarie ... Läs mer...

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

« Tillbaka till översikt av ISRAELNYHETER.