TIDIG SÖNDAGSMORGON I NORGE 29 juni
Ett inlägg från bloggen: Sidan 2
Publicerad den 29 juni 2025 00:12. Läs inlägget på bloggen här.
Det var med en något underlig känsla som vi satte oss i bilen tillsammans med Arne och Sussi för att åka de 43 milen till Skjetten norr om Oslo. Där firar Frelsesarmeenn i Norge sin årskongress (Bild 1).
Den underliga känslan hänger samman med att då vi normalt drar iväg på en möteshelg är det vi själva som svarar för undervisningen. Vi är då fyllda av den undervisning vi vill förmedla. Men nu åker vi bara för att vara med. En underlig känsla, men en skön känsla att inte behöva "prestera" något. Att bara vara där bland hundratals människor där vi känner igen väldigt många från de tretton år vi har bott och verkat i Norge.
Först var vi lärare på Frelsesarmeens folkhögskola i Norge i nio år. Vi hade cirka hundra elever varje år och många av dem är idag officerare i Norge och i flera andra länder.
Efter våra år som ledare för Frälsningsarmén i Lettland gick vi i pension, men strax efter att vi flyttat hem till Sverige fick vi en inbjudan att komma till Norge och arbeta som mentorer för officerarna, framför för de nya officerarna i deras första tjänst.
Dagen före kongressen började var det en stor högtid där man välkomsthälsade sex nya officerare som gått igenom den två-åriga officersutbildningen (Bild 2).
Huvudtalare i kongressen var Frälsningsarméns världsledare Lyndon och Bronwyn Buckingham (Bild 3).
På inledningsmötet på fredagskvällen fylldes den stora kongresslokalen av närmare tusen kongressdeltagare (Bild 4).
På lördagsmorgonen var det en utekonsert med "Kom och spela". Alla kongressdeltagare som ville kunde ta med sig sitt brassbandinstrument och vara med i en sammansatt musikkår. Alla fick vara med. Väldigt kul inslag att få vara med i en musikkår som bara hade haft en kort övning innan konserten (Bild 5).
På lördagen var det stor konsert med Norges Territoriella Hornorkester och Frelsesarmeens gospelgruppe. En fantastisk konsert!
Men nu är det sö ... Läs mer...
