Blås alarm - Vi lever i tiden för uppryckandet!
Ett inlägg från bloggen: Den yttersta tiden
Publicerad den 3 oktober 2025 06:06. Läs inlägget på bloggen här.
Blås i horn på Sion, låt larmet ljuda på mitt heliga berg
Han väckte mig ur min djupa sömn. Han talade högt, tydligt och klart med en vädjan i sin röst. Jag steg upp ur min säng och ställde mig på husets tak. Jag satte trumpeten mot min mun och blåste alarm. Jag ropade med mina lungors fulla kraft och proklamerade det ord han hade gett mig. Herrens budskap brann som en eld i mitt hjärta, med hopp om att någon ska lyssna och ta vara på hans ord:
”Jag har sett tidens tecken, och jag har hört den helige Andes rop. Jesus kommer snart tillbaka, för att hämta sin vakande och väntande brud. Gör dig redo mitt folk, och vakna upp ur din sömn. Skaka stoftet av dig och lös banden från din hals. Tiden är kort och ett andligt stormoväder är på gång, där mörka moln drar in över vår värld. Han vädjar till våra hjärtan att göra sig redo och få vår sak klar med Gud”
Varmt välkomna att ta del av denna text som också har blivit en sång:
https://suno.com/s/dJ8whZd75Xx8i98P
Mitt vittnesbörd
Det var i 2012 som Herren väckte mig och talade till mitt hjärta. Han la en “urgency” och en nöd på mitt hjärta och visade mig att tiden är kort. Han visade mig att han älskar sin brud med en villkorslös kärlek, och att han inte kan vänta på att vända åter för att hämta och vara tillsammans med henne för alltid. Samtidigt visade Herren mig det mörker som är på väg in över vår värld. Det är en andlig tsunami som kommer att skaka den här världen på ett sätt, som människan aldrig tidigare har upplevt. Det är just därför att vi sätter basunen vid vår mun och ropar med våra lungors fulla kraft. Budskapet är enkelt och tydligt - Jesus kommer tillbaka och han kommer mycket snart!
Jag lever i en förväntan att Herren kan komma när som helst, och att vi lever i tiden, då Jesus ska komma tillbaka.
Vi ska känna tiden
Luk 21:28–31 - När detta börjar ske, räta på er och lyft era huvuden, ty då närmar sig er ... Läs mer...
